Baťa? O tom přeci mluví ve Zlíně kde kdo! V Promens Zlín na to jdeme jinak – před lety jsme začali spolupracovat s Nadací Tomáše Bati. Téma? Fenomén baťovské firemní kultury, který přednáší Gabriela Končitíková. Jak vnímá tato „baťaholka“ naši firmu, přístup k lidem a především výsledky? Zveme ke čtení.

„Za dobu čtrnácti let, kdy se věnuji studiu odkazu Baťa, už si troufnu říct, že poznám, kdy ta jeho filozofie s posluchači rezonuje a kdy ne, ale občas se i pletu, o tom však později.

Společně s Promens Zlín jsme uskutečnili již několik baťovských setkání a přibližně po druhém, možná třetím setkání jsem si uvědomila, že posluchači z této firmy jsou odlišní než většina jiných. Oni mě poslouchají, vnímají a ptají se.

Došlo mi, že mi tam nesedí vystresování a věčně věků uštvaní lidé, kteří jsou nonstop dostupní na notebooku, nebo alespoň na telefonu.

Během společného povídání sice občas někdo telefon do ruky vzal, ale to proto, aby si vyfotil slide z prezentace. Byla jsem opravdu dojatá a přemýšlela čím to je, proč z některých jiných spolupracovníků, různých firem, které navštěvují vilu Tomáše Bati, je cítit permanentní stres a tlak a z jiných ne.

Je mi zcela jasné, že pokud jsou lidé pod neustálým tlakem a ve stresu, nejsou většinou ani schopni vnímat, co jim říkám, natož si tak něco odnést.

Z Promens Zlín jsem však měla úplně jiný pocit. Možná je to firemní kulturou a filozofií, možná je to výběrem lidí, vedením, těžko říct, každopádně mě to velmi potěšilo, že existují firmy, ze kterých je cítit, že hodnoty, které si definují i žijí.

Gabriela Končitíková,
Nadace Tomáše Bati

Na konci jedné z posledních přenášek zazněla pro mě úžasná myšlenka, kterou jsem nejprve nechápala. Přednášela jsem lidem z výroby a po diskuzi zaznělo:

‚Já bych se vám chtěl omluvit. Víte, já, když jsem sem šel, tak jsem si myslel, že to pro mě není, že odkaz Tomáše Bati je pouze pro podnikatele a manažery.
Já jsem celý život na dílně. Tak jsem se jen chtěl podívat do vily, kde žil.
Musím vám však říct, že jsem se už v půlce přednášky styděl sám před sebou.
Došlo mi, že je Baťa pro každého, kdo se nepřestane snažit.
Nemusím být manažer, abych měl v sobě kus z jeho myšlenek.
Vůbec jsem nevěděl, že si z něj mohu vzít tak moc, tak bych vám chtěl poděkovat.

Myslím si, že tohle je nejlepší recenze, jakou jsem kdy obdržela, děkuji já vám.

Sám Tomáš Baťa řekl, že jeho filozofie je určena pouze 30 % lidí. To jsou ti, kteří jsou ochotni pracovat sami na sobě a našli k takové cestě odvahu. Jestli se v čemkoliv snažíte, patříte k těmto lidem a jste inspirací pro druhé. Nikdy se nepřestávejme snažit o zlepšení, i o to nejméně patrné zlepšení, právě o této snaze je odkaz Tomáše Bati.“

Gabriela Končitíková
projektová manažerka Nadace Tomáše Bati