Americká společnost Nikola, založená teprve před šesti lety v Arizoně, má ambiciózní cíl – prosadit nový vodíkový pohon nákladních kamionů. Jsme hrdí, že partnerem na této cestě je také Promens Zlín.

Cíl Nikoly? Auta a kamiony na vodík

První vodíkové modely představila společnost Nikola už v roce 2016. Modely One a Two, které bude pohánět vodík. V sériové výrobě je předběhne model Nikola Tre.

Kamion Nikola Tre se představuje. Další videa najdete na youtube kanálu Nikola Motor Company

Kdy bude premiéra?

Vývoj tohoto modelu se v dubnu příštího 2021 překlene do další fáze zahájením výroby. Výroba tahačů Nikola Tre bude probíhat ve spolupráci s CNH/Iveco v německém Ulmu. Po dokončení nové americké továrny se tyto kamiony budou vyrábět také v USA.

Palubní deska ze Zlína

Na vývoji palubní desky se v Promens Zlín podílíme od samého začátku. První díly pro výrobu kamionů se budou vyrábět v únoru příštího roku. Dvě Nikoly Tre vyrazí k prezentaci do USA.

Petr Folta, Key Account Manager

Pohonem budou baterie o výkonu až 750 kWh

Výrobce uvádí, že potřebná elektrická energie bude uložena v bateriích s kapacitou 750 kWh, nabídne dojezd až 480 kilometrů a výkon až 640 koní.

Elektřina a CNG jako cesta k vodíku

Výroba dalších modelů tahačů pro delší vzdálenosti – Nikola One a Two – poháněných elektrobaterií a doplněnou pohonem na vodík by měla být spuštěna v roce 2023.

Společnost Anheuser-Busch, největší skupina pivovarů v USA, si objednala 800 kamionů Nikola (na fotce model One). | Foto: Nikola Motor Company

Společnost Nikola oznámila, že se jí již podařilo získat první objednávky v celkové hodnotě 10 miliard dolarů. Největší objednávka dorazila od firmy Anheuser-Busch na 800 nízkoemisních nákladních vozidel.

Forbes.cz v článku Vodík, nebo elektřina? Společnost Nikola staví továrnu na vodíkové kamiony za 600 milionů dolarů

Zajímavostí je, jak firma Nikola využívá synergie se svými akcionáři. Mezi ty patří také CNH/Iveco, náš další významný zákazník.

Právě ve spolupráci s CNHi bude zahájena výroba těchto vodíkových tahačů v Německu již v roce 2021, odkud se následně „rozjedou“ do celého světa.

Chcete vědět víc?

Fotografie: oficiální web Nikol Motor Company (Nikolamotor.com)