Silnější imunita, vyšší kondice, lepší paměť, dobrá nálada a kvalitnější spánek – výhod jízdy na kole je nespočet… a co teprve jízdy na kole do práce! Spokojený pracovník je v žebříčku firemních hodnot Promens Zlín na těch nejvyšších příčkách. A právě cyklistika se v posledních letech stala skvělým prostředkem nejen pro utužování mezilidských vztahů.

Kolo se jako dopravní prostředek zkrátka vyplatí. V rámci hutné ranní dopravy výrazně šetří čas i životní prostředí a k tomu všemu ještě perfektně pročistí hlavu a nastartuje do nového pracovního dne. Není se čemu divit, že se jeho fanouškovská základna rozrostla tak, že jsme museli zajistit nové a větší prostory pro úschovu kol.

O podrobnosti o nové kolárně se s námi podělila HR business partnerka Anna Polášková.

Jaké důvody vás vedly k postavení nové kolárny?

Naší dlouhodobou firemní strategií je podporovat cyklodopravu jako ekologický a zdravý způsob cestování do práce. Tomu se snažíme přizpůsobit podmínky a zázemí ve firmě.

Původní kolárna neměla dostatečnou kapacitu a také nesplňovala nároky na bezpečnost, a protože je naše cyklistická základna ve firmě čím dál silnější, bylo načase udělat pár změn.

A myslím, že výsledek se podařil. Nová kolárna nabízí vysoce bezpečný prostor s kapacitou pro 60 kol.

Nová zastřešená kolárna nabízí 60 míst pro kola našich spolupracovníků a je hlídaná kamerovým systémem 24/7.

Jaké konkrétní výhody kolárna přináší?

Kolárna se nachází uvnitř našeho areálu, který je hlídaný v režimu 24/7 a je opatřený kamerovým systémem. Kola zaměstnanců jsou tam v bezpečí a pod střechou.

Nová kolárna je pro nás velmi důležitá. Proto jsme neváhali se záborem sedmi stávajících parkovacích míst pro potřeby její výstavby.

Realizovalo se ke kolárně i další vybavení jako např. sprchy?

Změny tohoto typu nebyly v rámci rekonstrukce potřeba. Sociální zázemí se šatnami a sprchami totiž mají naši zaměstnanci k dispozici od samého začátku.

Zmínila jsi, že kolo je v Promens Zlín opravdu populární dopravní prostředek. Je tomu tak celoročně, anebo se jedná spíše o sezónní trend?

Máme v našich řadách nadšence, kteří dojíždí na kole po celý rok. Pro většinu cyklistů je ale stěžejní především letní sezóna spolu se začátkem jara a podzimu.

“Promens Zlín sídlí u jedné z nejvyužívanějších zlínských cyklostezek, doprava na kole se tak opravdu přímo nabízí.”

Anna Polášková, HR Business Partner

V teplých měsících se to projevuje téměř poloprázdným parkovištěm před firmou, z čehož máme samozřejmě velikou radost!

Organizujete s tak silnou základnou sportovců také nějaké společné cyklovýlety nebo podobné akce?

Obecně se snažíme podporovat zdravý životní styl našich pracovníků, a to jak pracovními podmínkami, příspěvky na sporty a výživu, tak třeba přednáškami a ochutnávkami zdravého jídla.

V roce 2020 jsme získali titul nejlepšího cyklozaměstnavatele roku ve Zlíně a Otrokovicích! | Zdroj fotografie: Cyklo Zlín

Organizujeme také různé sportovní akce. Jedna z nejoblíbenějších je květnová výzva Do práce na kole, které se za Promens Zlín letos zúčastnilo 55 účastníků.

Kromě toho, že jednotlivé týmy zaznamenávaly kilometry ekologicky najeté v tomto měsíci, jsme se oblékli do nových firemních dresů, dali si zdravou firemní snídani a užili si závěrečnou oslavu s grilováním a vyhlášením těch nejlepších.

V průběhu roku vymýšlíme společné cyklovyjížďky do okolí. Od podzimu jsme se pustili do dalších sportovních aktivit – rozjeli jsme fotbalovou ligu a uspořádali badmintonový turnaj.

Podporují tyto akce také společně budovanou firemní kulturu?

Cyklovyjížďky a další sportovní akce vnímám jako zdravě naplněný volný čas a skvělý teambuilding. Máme příležitost se potkávat venku a stmelují nás společné zážitky.

Proč jste se rozhodli podporovat právě cyklistiku?

Spokojení zaměstnanci a zdravé firemní prostředí jsou pro nás klíčové. Dlouhodobě investujeme do rozvoje lidí a budujeme zdravou firmu založenou na vztazích a silné firemní kultuře.

Cyklistika krásně propojuje hned 2 z 8 základních hodnot naší společnosti – udržitelnost a obnovu sil. Dojíždění do práce na kole vnímám jako skvělý prostředek pro posilování a utužování mezilidských vztahů a také základ pro čistější a udržitelnější město.

A co ty a cyklistika? Řadíš se k pravidelným nadšeným uživatelům nové kolárny?

Já doufám, že podle vyrýsovaných svalů je znát, že jezdím dost a ráda 😊! Přiznám se, že nejsem moc otužilá, a tak pro mě cyklosezóna obvykle končí s prvními ranními mrazíky a přesunem na zimní čas.

Teď během zimy se snažím jako dopravní prostředek alespoň co nejvíce využívat MHD nebo vlak a pohyb si kompenzovat běháním.

Jaký má podle tebe jízda na kole na člověka vliv?

Jednoznačně pozitivní 😊. Za mě je jízda na kole nejen zábava, ale také ideální způsob, jak zlepšit svou kondici a imunitu, a zároveň snížit svou ekologickou stopu.

Aničko, děkuji za rozhovor a přeji spoustu krásných společných (nejen) cyklistických zážitků!