V České republice a na Slovensku patří Zetor mezi nejprodávanější značky traktorů ve výkonnostním spektru od 80–160 koní, obstál i v náročné konkurenci ve více než 130 zemích světa.

Za 75 let existence opustilo brány závodu v Brně-Líšni více než 1,3 milionu traktorů! Těší nás, že i náš tým Promens Zlín je součástí úspěšného příběhu Zetor už od roku 1998.

Slavné začátky Zetoru

Firma vznikla po 2. světové válce jako součást Zbrojovky Brno. A hned roku 1946 se zrodila legenda – Zetor 25. Za prvních dvacet let fungování společnosti bylo vyrobeno 160 000 kusů těchto „pětadvacítek“.

Zetor 25K Tractor at  Čejkovice, Czechia

Zetor 25 – první traktor vyrobený v Brně v roce 1946.

A co bylo dál?

Období 1960–1968 znamenalo pro zemědělství další významný milník. Zetor přivedl na svět jedinečné konstrukční řešení svých strojů, které bylo založené na unifikaci jednotlivých dílů a modelových řad.

Začaly se tak psát pestré dějiny unifikovaných řad UŘ.

Zetor 5211, Bokor, Traktormajális 2012

Model 5211 patřil mezi tzv. Unifikovanou řadu UŘ I a vyráběl se od roku 1984.

Nejprve vznikly modely UŘ I, řada UŘ II pak na sebe nechala čekat jen pár let a přinesla s sebou průlomovou novinku – bezpečnostní kabinu.

Mimořádný ohlas na design strojů Zetor dovolil firmě rozvíjet se i po roce 1989, kdy vznikla řada UŘ III. Ta si získala zákazníky svou výjimečnou silou a odolností.

“Zetor sehrál významnou roli v rozvoji technologického portfolia firmy Promens Zlín (tehdy RimTechu). Podařilo se nám přesvědčit vývoj Zetoru, že technologie reaktivního vstřikování (RIM) je pro kapoty traktorů řady UŘ I moderním a perspektivním řešením. V roce 1998 Rimtech dokončil vývoj nových kapot na bázi modifikovaného polyamidu (PARIM).

V závěru roku 1998 byly vyrobeny a dodány první sériové díly, záhy však byla zastavena v Zetoru celá výroba. Tohoto období jsme využili pro inovaci řešení – zavedli jsme novou technologii DCPD-RIM (reaktivní vstřikování dicyklopentadienového reaktivního systému), která velmi úspěšně nahradila nedávné řešení.

V roce 2000, když Zetor obnovil plně svoji výrobu, byly kapoty již vyráběny z PDCPD (polydicyklopentadienu). Toto řešení bylo úspěšně transformováno do dalších unifikovaných řad traktorů Zetor v návazných letech až do současnosti.”

Jaroslav Bořuta, R&D Promens Zlín

Nová éra

V roce 2002 se stala vlastníkem Zetoru společnost HTC INVESTMENTS a.s., která firmu nasměrovala na cestu inovací a vývoje. Zrodily se tak řady PROXIMA, MAJOR a nový Zetor CRYSTAL.

Řada Proxima (v popředí) splňuje náročné požadavky zákazníků pro práci v zemědělství, lesnictví a v komunálních službách.

V posledních letech coby odpověď na poptávku přibyly v produktovém portfoliu firmy také kompaktní traktory PRIMO, COMPAX, UTILIX A HORTUS.

Design od nejlepších

Doslova převratnou novinkou, která rezonovala v médiích celého světa, byla aplikace designu Zetor by Pinifarina, jež se dotkla všech modelových řad užitkových traktorů.

Designové prvky navržené jednou z nejznámějších italských společností zaměřených na design a vývoj karosérií pro automobily sklidily u zákazníků zasloužený ohlas.

zetor-pinnifarina1

“Na našem interním R&D týmu byla kompletní výrobní příprava – tzn. vývoj dílů, rámů, přípravků. Kapoty jsme pro Zetor vyráběli už od roku 1998. Pro brněnského výrobce traktorů jsme vyvinuli jsme také střechu, která se u nás vyrábí a také skládá do montážního celku.

Střechu jsme vyvinuli na poprvé dobře. Ve FEM simulacích prošly na výbornou.”

Zdeněk Rajch, Sales Manager

Když se daří…

Značka Zetor je v České republice volbou číslo 1, druhou pozici si drží v sousedním Slovensku. Mezi vyhledávané značky patří Zetor i v pobaltských státech, zemích střední Evropy, na Balkánu i ve Skandinávii.

České traktory jsou stále úspěšnější také v USA, Velké Británii, Německu či Bosně a Hercegovině.

V posledních několika letech dobývají Zetory úspěšně také zcela nová teritoria v Africe, Asii i Jižní Americe.

Co přinese budoucnost?

ZETOR TRACTORS a.s. aktivně pracuje na modernizaci svých produktů, věnuje se vývoji v oblasti inovací, které si berou za cíl zajistit ještě větší komfort, užitkovou hodnotu a efektivitu svých strojů. V nejbližších letech tak slibuje nejedno další překvapení.

My zatím prozradíme jen to, že Promens Zlín bude opět u toho!