V čem jsou současné výzvy na trhu jiné a jak se dotýkají společnosti Promens Zlín? Co firmě dává náskok před konkurencí a kam povedou její další kroky? Zkušený manager Roman Bořuta sdílí své postřehy a zkušenosti.

Poslední roky jsou plné výzev. Jak se s nimi Promens Zlín vypořádává?

V rámci možností dobře. Pořád jsme tady, žijeme, rosteme. 😊 Ale vážně – asi nejtěžší byl loňský rok 2022, kdy všechny překvapila turbulentní situace na trhu a prudký růst vstupních nákladů. Mnohem víc se ale soustředíme na budoucnost.

Dokončili jsme například stěhování RIM technologií do nového areálu Zlín2, čímž se zkrátila vnitrofiremní logistika, a také jsme pořídili nový nosič technologie SMC.

Roman Bořuta, Sales Manager

Navzdory náročnému období tak zakázky odbavujeme efektivněji a v maximální možné kvalitě.

Nový výrobní areál Zlín2 zkracuje vnitrofiremní logistiku díky umístění technologií RIM a SMC a navazujících činností broušení a lakování pod jednu střechu.

Projevily se turbulence v celém odvětví výroby plastů pro automotive?

Propad marží pocítili v automotive odvětví úplně všichni, včetně našich zákazníků. Firmy nebyly schopné adekvátně reagovat na rapidní zdražení vstupů, a tak spouštěly masivní akce na snížení nákladů.

V tom je současná krize jiná než ty, které si pamatuju – standardně dojde ke snížení poptávky a zlevnění materiálů. Tentokrát ale objemy vůbec neklesaly, a naopak se neustále zvyšovaly vstupní náklady, což dostalo spoustu firem do problémů.

V Promens Zlín pracujete už od roku 2014 a byl jste součástí mnoha projektů i svědkem mnohých výzev. Co podle Vás drží firmu „nad vodou“?

Určitě to, o čem jsme se bavili před chvílí – dokážeme se poprat s jakoukoliv situací.

A pak je to naše firemní kultura. V Promens Zlín totiž věříme, že limity neexistují – máme jenom ty, které si sami vytvoříme. Hlavním cílem přitom samozřejmě zůstává růst a přiměřená ziskovost, ale ve výsledku je na nás, jak to uděláme. Takže si to děláme hezké. Díky tomu u nás lidé rostou profesně i lidsky.

Sám jste si v rámci společnosti prošel mnoha odděleními a úrovněmi ve firemní hierarchii. Co Vám to přineslo?

Člověk si dokáže spoustu věcí propojit, protože je opravdu zažil nebo dělal. Třeba díky tomu, že jsem se podílel na výstavbě haly Zlín2 a přesně vím, co je kam alokované, se mi dobře orientuje v kalkulacích. Díky účasti na spoustě zlepšovacích projektů zase vím, jaké máme priority, a dokážu navrhnout akční kroky ke zvýšení naší konkurenceschopnosti.

Bohaté zkušenosti se mi ale hodí i při jednání se zákazníky – když totiž víte, jak to ve firmě funguje, jste daleko důvěryhodnější. Z dob mého působení na R&D navíc chápu úskalí zpracování poptávky a vím, jak je důležité opravdu porozumět potřebám zákazníka, abychom ho neodradili tím, že mu nabízíme něco, co nechce.

Je pro vás interní R&D tým opravdu tak zásadní?

Stoprocentně ano! Interní R&D nám pomáhá udržet náskok před konkurencí. Umožňuje nám vyvíjet ideální řešení od prvotní myšlenky až po finální produkt.

Roman Bořuta, Sales Manager

V praxi to vypadá tak, že za námi zákazník přijde s nějakými požadavky, a my mu navrhneme nejvhodnější technologii, materiál i konstrukční úpravy.

A kdo tedy jsou vaši zákazníci? Jaké hlavní segmenty teď Promens Zlín obsluhuje?

Náš záběr se neustále rozšiřuje. K našim hlavním pilířům – autobusům, stavebním strojům a zemědělské technice – jsme už před časem přidali trucky a kolejová vozidla.

Kromě touhy se rozvíjet to byl i taktický krok. Tyto segmenty totiž mají úplně jiný životní cyklus a sezónnost, takže nyní nehrozí, že by se s krizí současně potýkala všechna odvětví, ve kterých se angažujeme.

Momentálně si navíc osaháváme další, tentokrát non-automotive segment, který zažívá ohromný boom. Pracovně jsme ho nazvali zdroje obnovitelné energie. Jde hlavně o větrné elektrárny, tepelná čerpadla, klimatizace nebo bateriová úložiště.

Nově obsluhujeme i segment obnovitelné energie – R&D a výrobu nabízíme např. pro díly větrných elektráren, kryty tepelných čerpadel a klimatizací či bateriových úložišť.

Kromě rozšiřování do dalších odvětví ale chystáte i expanzi na zahraniční trhy…

Ano, je to tak. Ve spolupráci s tureckou firmou Purteknik vstupujeme na tamní trh, který má obrovský potenciál. Zároveň to ale bude i další velká výzva, na kterou se moc těšíme.

Nová sesterská firma Promens Düzce zkrátí logistický řetěz pro zákazníky v Turecku, Egyptě a dalších okolních zemích.

A je ještě něco, na co se letos těšíte? Co bude onou pověstnou třešničkou na dortu s nápisem „rok 2023“?

Doufám, že vánoční večírek! 😊 Po všech těch pandemických letech už by konečně mohl klapnout. Z pracovního hlediska se pak nejvíc těším a doufám v to, že se svět a situace na trhu snad zase trochu ustálí.