Bobcat to jsou inovace, nepřetržitý vývoj výrobních technologií a hodnotné know-how. Výkonnější, efektivnější a chytřejší stroje, které od základu mění zažité pracovní stereotypy a usnadňují lidem život.

Řešení pro budoucnost. Budoucnost, která začíná právě teď…

Od vynalezení prvního smykem řízeného nakladače na světě uběhlo už více než 60 let. A za tu dobu společnost Bobcat významně ovlivnila svět stavebnictví i zemědělství a stala se pojmem jak v Americe, tak v Evropě, Středním východě a Africe.

Pro pásové rypadlo Bobcat E55 vyrábíme kryty motoru. Pro něj využíváme kombinaci technologií RIM a SMC, které Promens Zlín nabízí tzv. „pod jednou střechou“.

Bobcat patří do skupiny Doosan, která patří mezi přední společnosti v oblasti výroby stavební techniky a také motorů a zařízení v odvětví energetiky a vodního hospodářství.

V portfoliu společnosti Bobcat najdete oblíbené smykem řízené nakladače, teleskopické manipulátory, pásové nakladače, kloubové nakladače, ROTO teleskopické manipulátory a kompaktní rypadla vysoké kvality.

A právě pro světově proslulá rypadla vyrábíme v Promens Zlín technologií RIM kryty motorů z PDCPD – polymerního materiálu, který se vyznačuje řadou vynikajících užitných vlastností.

Výzva, která změnila svět

Bývaly doby, kdy taková kompaktní zařízení neexistovala. Stroje byly jen jedné velikosti: velké. Pokud vás čekala náročná práce na malém prostoru, neobešli jste se bez lopaty a trakaře. Neexistovalo nic, co by bylo zároveň kompaktní a výkonné.

Vše změnili až bratři Louis a Cyril Kellerovi z Rothsay v Minnesotě, kteří dostali do vínku talent na stavbu malých farmářských strojů.

Jejich zakázková zařízení obvykle spadala do jedné ze dvou kategorií: zemědělské práce nebo odklízení sněhu. Bratři vynikali v obou oblastech – stavěli pluhy pro farmáře i samojízdné a kráčející sněhové frézy, které zvládaly tuhé minnesotské zimy.

Všechno začalo na farmě

V roce 1956 se na bratry Kellerovy obrátil místní chovatel krůt Eddie Velo s jedinečným problémem. Hledal stroj, který by rychle odstranil hnůj z druhého patra jeho stodoly. Standardní nakladače v té době byly příliš těžké na to, aby se bezpečně pohybovaly v patře. A tak se bratři Kellerové se pustili do práce.

Čtyři díly krytu motoru pro Bobcat E55 vyrábíme v Promens Zlín technologiemi RIM a SMC.

Zrodil se průmysl

Procesem pokusů a omylů sestrojili Kellerovi na farmě Eddieho Vela první tříkolový kompaktní nakladač. A sláva na sebe nenechala dlouho čekat… Kompaktní nakladač brzy zaujal mnoho dalších farmářů, kteří nestačili naplňovat poptávku.

V roce 1958 navázali spolupráci s výrobní společností Melroe Manufacturing Company a své stroje začali vyrábět sériově. Brzy nato byly stroje oficiálně označeny jako zařízení Bobcat –⁠ na počest rychlého, hbitého a odolného prérijního zvířete.

Největší zámořská akvizice

Od roku 1995 byla společnost Bobcat součástí celosvětové firmy Ingersoll Rand, která ji v červenci 2007 společně s dalšími dvěma divizemi prodala korejské společnosti Doosan Infracore. Jednalo se o největší zámořskou akvizici v korejské historii. Doosan Infracore se díky ní dostal mezi sedm největších světových výrobců stavebních strojů.

Společnost Bobcat je součástí skupiny Doosan.

Otevření výrobního závodu v Dobříši

Od roku 2007 sídlí Bobcat také v České republice, kde se vyrobí 80 % strojů určených pro trhy v Evropě, Africe a na Středním Východě. Závod v Dobříši byl prvním závodem společnosti Bobcat vyrábějícím kompaktní nakladače a rypadla mimo území USA.

V současnosti je dobříšský areál unikátním centrem, kde se na jednom místě nachází centrála pro všechny zmíněné země, vývoj strojů, jejich výroba a školicí středisko pro dealery.

Propojená budoucnost

Jedním z hlavních cílů společnosti Bobcat je usnadnit práci lidem. A daří se jí to skvěle… Jejich pokročilé technologie umožňují operátorům pracovat efektivněji a bezpečněji. Stroje Bobcat nové generace navíc nabízí výrazně lepší výhled z kabiny, rychlejší pracovní cykly, více prostoru a méně hluku.

Bobcat je synonymem inovativních nápadů. Své stroje zakládá na osvědčených kompaktních rozměrech, univerzálnosti i perfektní průchodnosti jakýmkoliv terénem. A ke stabilnímu základu přidává jednu novinku za druhou. Neustále modernizuje, rozšiřuje technické vybavení a své stroje uzpůsobuje tak, aby si poradily v maximálním spektru podmínek.

Zrodila se hvězda

Aktuální hit v nabídce Bobcatu? Jednoznačně kompaktní pásový nakladač Bobcat T7X.

Nakladač T7X je první stroj svého druhu, který je plně elektrický a nabízí z toho plynoucí výhody, jako je eliminace hydraulických systémů a součástí či vibrací. Nakladač má nulové emise a jeho provoz je celkově čistší a tišší.

Horká novinka měla premiéru na letošním veletrhu CES® 2022 v Las Vegas v USA, jedné z nejvýznamnějších technologických událostí na světě. A od poroty složené s předních designérů, inženýrů a zástupců technologických médií si odnesla hned dvě ocenění 2022 CES Innovation Awards v kategoriích Inteligence vozidel a doprava a Chytrá města.

Děkujeme za důvěru!

Od založení společnosti Bobcat prošel svět řadou proměň, dvě věci se ale nezměnily, značka Bobcat je stále zárukou vysoké kvality a výborného zpracování, pro kterou budeme mít v Promens Zlín vždycky slabost.

Děkujeme, že můžeme být součástí příběhu.

Už se moc těšíme na další společné výzvy!