V Helsinkách je po něm pojmenovaná restaurace, v některých zemích označení “zetor” natolik zlidovělo, že nahradilo slovo traktor, je o něm písnička… a jedna česká fanynka má Zetor vytetovaný dokonce na předloktí!

Společnost Zetor, která v minulém roce oslavila 75. narozeniny, určitě není třeba příliš představovat. Mluví za ni její činy a stroje především.

Proto vás rovnou zveme na virtuální prohlídku ikonického traktoru Zetor Forterra HSX 140.

Proč jsme k virtuální procházce zvolili právě řadu Forterra? Protože si na něm prohlédnete mnoho výsledků naší práce v Promens Zlín –⁠ od R&D přes výrobu a lakování až po montáž.

Proč jsme k virtuální procházce zvolili právě řadu Forterra? Protože si na něm prohlédnete mnoho výsledků naší práce v Promens Zlín –⁠ od R&D přes výrobu a lakování až po montáž.

V prohlídce si krásně prohlédnete například kryt motoru včetně kompletace světel a mřížek nebo střechu dodávanou jako kompletní montážní celek.

“Nejvíc sexy traktor na světě”

Nový designový směr, koncept ZETOR by Pininfarina, poprvé široké veřejnosti představila společnost Zetor na konci roku 2015. A chvála na sebe nenechala dlouho čekat.

Informace o spolupráci s kultovním italským studiem rychle obletěla svět a fanoušci nešetřili superlativy. Oblíbený zemědělský stroj si hned po uvedení do společnosti vysloužil celou řadu přezdívek – “nejvíc sexy traktor na světě”, “Ferrari traktor”, anebo “nejsportovnější zemědělský stroj”.

Jeho klady ale nespočívají pouze v perfektně vyladěném vizuálu. Univerzální traktory řady Forterra vynikají svou robustností a silou, díky kterým si hravě poradí s širokou škálou prací nejen v zemědělství, ale třeba i v lesnictví nebo při údržbě komunikací.

V jednoduchosti je síla

Jednoduchost, účelnost, dlouhá životnost, spolehlivost, nízká spotřeba paliva a cenová dostupnost – to jsou vítězné parametry, díky kterým se traktory Zetor Forterra řadí k nejekonomičtějším strojům na trhu.

V řadě Forterra najdete hned 3 varianty: Model Forterra CL disponuje čtyřválcovým motorem s výkonem v rozsahu od 96 do 136 koní a převodovkou 24/18. Forterra HSX je vybavena modernější převodovku 30/30 s hydraulickou reverzací. A nejvyšší model Forterra HD přináší vyšší výkon (až 147 koní), robustnější tělo, odpruženou nápravu a multifunkční ovládací panel.

Základní superschopnosti všech vozů:

Síla
Díky kombinaci silného motoru a vyšší hmotnosti traktoru je dosahováno maximálního výkonu za každých podmínek.

Odolnost
Modely Forterra jsou odolné i při maximálním nasazení. Elegantně kombinují jednoduché, účelné a chytré provedení.

Efektivita
Nízká spotřeba pohonných hmot a cenově dostupné náhradní díly dělají z traktorů řady Forterra jedny z nejúspornějších na trhu.

Komfort
Vše bylo navrhnuto s nejvyšším ohledem na obsluhu traktoru pro zvýšení maximálního užitku a pohodlí v každém terénu a prostředí.

Inovace v modelech roku 2020

  1. S novým vzhledem přichází inovovaná technologie plastů, která zajišťuje vyšší teplotní odolnost a UV stabilitu materiálu.
  2. Nový design umožňuje lepší odvod tepla z motorové části traktoru.
  3. Dělená světla v masce traktoru společně s přídavnými pracovními LED světlomety výrazně zlepšují osvětlení pracovní plochy v okolí traktoru.
  4. Střecha traktoru standardně chrání řidiče proti pádu břemene a při převrácení traktoru.
  5. Inovovaný tvar střešního okna spolu s vykrojením v přední části střechy zlepšuje výhled při práci s čelním nakladačem.
  6. Zcela nový systém klimatizace a vytápění nabízí výrazné zlepšení jejich účinku. Uživatelům traktoru tak poskytne celodenní komfort i v horkých parných dnech.
  7. Dokonalou bezpečnost zajistí systém mokrých brzd všech kol doplněný o posilovač.

Blízká budoucnost řady Forterra

Už z kraje příštího roku se mohou zákazníci a fanoušci těšit na další inovace.

Společnost Zetor plánuje traktory řady Forterra inovovat řadou funkčních změn. Nejvýznamnější bude možnost volby převodovky Classic, která je určena pro Forterru HSX. Nově bude možné zvolit buď současné provedení s ECO převodovkou nebo verzi Classic podle toho, k jakým účelům bude traktor využíván.

Co se týče designových vylepšení, nejnápadnější změnou bude černě lakovaná čelní maska se světlomety. Díky tomu budou se Forterra na první pohled odliší od řady Proxima, se kterou prozatím sdílí stejnou stříbrnou variantu.