Pro výrobce nákladních tahačů na elektřinu a vodík připravujeme palubní desky. Interiérové díly právě prochází testováním a přípravou výroby. Které díly pro tyto „trucky“ budoucnosti budeme dodávat? Co jsme během testování vylepšili? A kdy spustíme sériovou výrobu?

Palubní desky pro Nikolu Tre

V Promens Zlín budeme vyrábět sestavy pro palubní desku kamionů s bateriovým a vodíkovým pohonem. Verze BEV (battery electric vehicle) se dostane do provozu jako první, Nikola Tre na vodík z výrobních linek sjede v těsném závěsu.

Kdy potkáme Nikolu Tre na evropských silnicích? Od druhého pololetí roku 2021. | Foto: Nikola Motor Company

Vliv moderních technologií na prostředí řidiče

Na naše R&D a výrobu palubní desky nové varianty pohonu na baterie a vodík nemají vliv. Co naopak bylo potřeba respektovat, byl výrazný nástup moderního infotainmentu v podobě středového 17″ dotykového displeje.

Main body palubní desky včetně pohledové „soft touch“ laminace budeme vyrábět ve Zlíně. | Foto: Nikola Motor Company

Řidič na tomto displeji vidí a ovládá většinu funkcí kamionu včetně navigace. Pro dobrou viditelnost displeje je důležitý správný sklon a úhel displeje k výšce hlavy řidiče.

Jedna palubní deska, 4 sestavy

Montážní celek „dashboardu“ se skládá ze čtyř montážních celků:

1/ Main body

Plastová nosná konstrukce je téměř neviditelná, pouze v jedné části středového tunelu je ve spodní části „na povrchu“ a proto je částečně lakovaná.
Pro Nikolu Tre zajišťujeme také montáž main body s výztuhami a dalšími komponenty.

Digitální kokpit řidiče kamionu Nikola Tre. | Původní foto: Nikola Motor Company

2/ Top Desh

Tento montážní celek se skládá ze dvou komponent nosné výztuhy, na kterou navazuje lepení dvou plastových výlisků a pohledová laminace soft touch koženky.
Tento díl je také částečně lakovaný.

3/ Defroster Vent

Tento díl navazuje na Top Desh. Díky sklonu palubní desky směrem k přednímu oknu je viditelný spíše zvenčí než zevnitř. Defroster vent kompletně lakujeme.
Tento celek tvoří dva slepené plastové komponenty.

4/ Drawer

Čtvrtým výrobkem je drawer, kryt otvoru u místa spolujezdce.

Navrhli jsme jinou technologii výroby – jednodušší a levnější

Původní díly, navržené pro klasické vstřikování, jsme upravili na Reaction injection molding (RIM) se vstřikováním polyuretanu (PU-RIM). Výhodou tohoto nového výrobního postupu je absence vysokotlakých vstřikovacích nástrojů.

„Vysokotlaké vstřikovací nástroje jsou pro takto velké díly velmi drahé a jejich ekonomická výhodnost začíná až při výrobě velkých sériích.
Výhodou výroby technologií RIM jsou výrazně levnější prototypové i sériové nástrojeuž jen kvůli použití hliníku na nástroje, který menším tlakům RIMu bohatě dostačuje.“

Zdeněk Rajch, Sales Manager Promens Zlín

Palubní desky moderních kamionů Nikola Tre na baterie i vodík se budou vyrábět v Promens Zlín. | Foto: Nikola Motor Company

Vývoj od dubna 2020

Design, který pro Nikolu připravila společnost EDAG, jsme konzultovali z pohledu technologie výroby a možných optimalizací.

R&D včetně prototypování probíhalo od jara minulého roku a testovací série umožnila další optimalizaci výroby.

Samotný vývoj trval cca 1 rok ve dvou etapách. V první fázi – tzv. ALFA prototypů – probíhaly vývoj ve 3D. Některé problematické díly se tiskly na 3D tiskárně pro ověření navrženého řešení.

Pro interní vývoj se nám výborně osvědčila nová 3D tiskárna. Ta především u lepicích a měřicích přípravků výrazně přispěla k přesnosti a kvalitě sestavených prototypů.“

Jiří Horák, R&D Designer

Pro BETA prototypování jsme navrhli a ve spolupráci s nástrojárnou CI – Esse zkonstruovali formy pro jednotlivé díly. Formy byly zhotoveny z hliníku a epoxidové pryskyřice.

U hliníkových forem jsme počítali – samozřejmě po dodatečných úpravách – s jejich pozdějším využitím pro sériovou výrobu (LID1/2, výztuhy pro Main Body a Defroster Vent).

Epoxidové formy byly využity pouze v prototypové fázi projektu, později je nahradily právě formy z hliníku. První vylisovaný díl pro mainbody ve fázi Beta dorazil do Promens Zlín v prosinci 2020.

Díky testovací sérii jsme našli prostor pro zlepšení. Výsledkem úspěšného vývoje jsou konstrukční změny na dílech – nahradili jsme původní dodatečně lepené matice za kovové zálisky a zdokonalili lepicí přípravky.“

Jiří Horák, R&D designer Promens Zlín

Tyto BETA prototypy vznikaly na tzv. „měkkém“ nářadí, kdy jsme místo hliníku používali epoxid. Tento postup je ideální: využívá se finální výrobní materiál, ale s formami, které vydrží maximálně 20 výrobních cyklů.

Nové možnosti optimalizace jsme odhalili v testovací sérii, například jsme odladili křehkost pravé části palubní desky. Přidali jsme žebra pro posílení. Upravovaly se také linky tvarů a další detaily.“

Zdeněk Rajch, Sales Manager Promens Zlín

Takto jsme opět snížili náklady na testování a jednodušeji ověřili funkčnost i vzhled.

Kdy se v Promens Zlín spustí sériová výroba?

V létě 2021 se výroba u nás v Promens Zlín pro kamiony Nikola rozběhne naplno.

Opatrně zabalit a expedovat

Hotové a částečně zkompletované díly budeme expedovat do španělského Madridu, kde se montují celé kabiny. Finální montáž celého kamionu probíhá v německém Ulmu.

Nikola Tre se začne vyrábět ve 2. polovině letošního roku. | Foto: Nikola Motor Company

Chcete vědět víc o nákladních tahačích Nikola?

O tomto výrobci jsme psali v článku Představujeme zákazníky #01: Nikola: